Maria Zamora, 2015-16 Joseph E. Johnson / Bette L. McDearman Student Services Award Recipient: Dr. Timothy Wise, SFSC dean, student services.

Maria Zamora, 2015-16 Joseph E. Johnson / Bette L. McDearman Student Services Award Recipient: Dr. Timothy Wise, SFSC dean, student services.

South Florida State College (SFSC) students were honored for academic excellence and community service during the college’s recent annual Awards Day ceremony in the SFSC University Center, Highlands Campus in Avon Park. Each year, faculty honor students who exhibit talent and exemplary qualities that go beyond academic standards.

SFSC student Maria Zamora was honored with the Joseph E. Johnston/Bette L. McDearman Student Services Award for exceptional academic achievement, and outstanding involvement in professional, social, and cultural activities and programs.

According to Dr. Cate Cover, SFSC biology instructor, who nominated Zamora for the award, “She is a pleasure to work with. She is richly deserving of this award and recognition.”

Zamora served as vice president of the DeSoto (Campus) Ambassadors and participated in the development of a subcommittee of the Ambassadors for Fine Arts. She designed and made angels for an angel tree to enhance Christmas for clients of Arc-DeSoto, which aids intellectually and developmentally disabled teens and adults. She volunteered at DeSoto Memorial Hospital, and created materials for the SFSC DeSoto Campus Relay for Life team, helping it to expand SFSC awareness throughout DeSoto County.

Students presented 2015-16 Outstanding Instructor Awards to Stacy Sharp, Arts and Sciences, full time; Dr. Kimberly Batty-Herbert, Arts and Sciences, full time; Adam Martin, Applied Sciences, full time; and Rebecca Schumacher, Division of Health Services, Adjunct.

Students who received special honors for participation in the following academic programs are:

Makayla Chancy, General Business Studies
Harrison McClure, Introduction to Leadership
Stephen Wynn, Principles of Management
Carlynn Harris, Principles of Marketing
Alexis Drzewucki , Drawing 1
Victoria Roman, Figure Drawing
Marissa Simpson, Figure Drawing
Taylor Nicole Webb, Painting
Ian Mack, Pottery II
Garrett Edenfield, Brain Bowl Team
Christian Pena, Brain Bowl Team
George Perez Gomez, Brain Bowl Team
Ashleigh Prieto, Brain Bowl Team
Christian Reitnauer, Brain Bowl Team
Jose Sanchez, Brain Bowl Team
Summer Xiong, Brain Bowl Team
Daniela Ferra-Hernandez, Medical Billing and Insurance
Alexis Armstead, Freshman English I
Michael Oftedahl, Anatomy and Physiology I
Santos Aguilar, Anatomy and Physiology II
Hunter Altman, Anatomy and Physiology II
Miranda Corbin, Anatomy and Physiology II
Alyssa McEwen, Anatomy and Physiology II
Katherine Perez, Anatomy and Physiology II
Miranda Corbin, Microbiology
Alyssa McEwen, Microbiology
Katherine Perez, Microbiology
Amy Heffner, Human Anatomy and Physiology II
Michael Oftedahl, Human Anatomy and Physiology II
Zully Beck, Microbiology
Dulce Hernandez, General Chemistry
Robert Ward, General Chemistry
Lindsay Moon, Organic Chemistry
Christian Manresa, Abnormal Psychology
Candice Rosenbaum, Abnormal Psychology
Megan Darr, Human Development
Lauren Dutcher, Human Development
Tatiana Sullivan, Human Development
Brandon Rosenbaum, Introduction to Psychology
Jamicia Gilmore, General Sociology
Mishel Mandujano, General Sociology
Julie Swift, General Sociology
Alexis Drzewucki, Honors General Sociology
Christian Reitnauer, Honors General Sociology
Stephen Wynn, Organizational Behavior
Lindsay Moon, General Biology II
Carmen Lybarger, Freshman English I
Fachon Binns, Freshman English I
Rosaro Marin, Freshman English I
Francesca Pemble, Freshman English I
Steven Sanchez, Freshman English I
Julie Swift, Freshman English I
Megan Custode, Freshman English I
Richard Alvarez, Freshman English II
Eliany Cabrera, Freshman English II
Thomas Cook, Freshman English II
Sharmin Jones, Freshman English II
Israel Ayala-Rivera, Freshman English II
Mary Patterson, Descriptive Astronomy
Lacey Watson, Descriptive Astronomy
Joy Derrick, General Physics I and II
Carlos Negron, General Physics I and II
Brandon Bowyer, General Physics with Calculus I and II
William, Sager, General Business with Calculus I and II
Makayla Chancey, American Literature
Mathew Estima, 2016 All-Florida Academic Team
Roxanne Guerndt, 2016 All-Florida Academic Team
Celina Nuevo, 2016 All-Florida Academic Team
Christian Reitnauer, 2016 All-Florida Academic Team
Erica Roberts, 2016 All-Florida Academic Team
Shaquanya Allen, Business English and Keyboarding
Aaron Lakus, Fundamentals of Speech Communication
Cesar Orduna, Fundamentals of Speech Communication
Kevin Webb, Medical Assisting
Richard Flores, Financial Accounting II
Donna Wall-Vanatta, Financial Accounting II
Jason Plyn, Managerial Accounting
Leighton Skipper, Introduction to Computer Graphics
Shayne Fassler, Differential Equations
William Sagar, Differential Equations
Stephen Jackson, Computer Programming
Joshua Roe, Computer Science Graphic and Introduction to Microcomputers
Guillermo Aguilar, Food Production Management
Rebekah Tyson, Introduction to Supply Chain
Audrey May, Fundamentals of Speech Communication
Sharmin Jones, Fundamentals of Speech Communication
Daniel Witt, Bachelors of Science in Elementary Education
Alyssa Pauley, Bachelors of Science in Elementary Education
Christian Pena, Biology I

Honors Program

Hannah Cribbs, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Nicole Darder, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Alexis Drzewucki, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Mathew Estima, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Ricky Jefferies, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Carlos Negron, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Luis Ortegon, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Heather Oyola, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Katherine Oyola, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Christian Reitnauer, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
William Sager, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Tyler Whalen, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors
Dylan Whiteman, Undergraduate Research Presentation Florida Collegiate Honors

Alexis Drzewucki, Introduction to Astro Biology Honors Seminar Fall 2015
Carlos Negron, Introduction to Astro Biology Honors Seminar Fall 2015
Christian Reitnauer, Introduction to Astro Biology Honors Seminar Fall 2015

Christian Reitnauer, Florida Collegiate Honors Conference Spring 2016, Astronaut Farmers: Growing Food in Space
Dylan Whiteman, Florida Collegiate Honors Conference Spring 2016, Faking Gravity
Alexis Drzewucki, Florida Collegiate Honors Conference Spring 2016, The Science Behind Science Fiction
Heather Oyola, Florida Collegiate Honors Conference Spring 2016, The Science Behind Science Fiction
Katherine Oyola, Florida Collegiate Honors Conference Spring 2016, The Science Behind Science Fiction

Annsley Bohlman, SFSC Honors Program, Spring 2016
Hannah Cribbs, SFSC Honors Program, Spring 2016
Alexis Drzewucki, SFSC Honors Program, Spring 2016
Nicole Darder, SFSC Honors Program, Spring 2016
Mathew Estima, SFSC Honors Program, Spring 2016
Katie LaDue, SFSC Honors Program, Spring 2016
Carlos Negron, SFSC Honors Program, Spring 2016
Heather Oyola, SFSC Honors Program, Spring 2016
Katherine Oyola, SFSC Honors Program, Spring 2016
James Pinkney, SFSC Honors Program, Spring 2016
Christian Reitnauer, SFSC Honors Program, Spring 2016
William Sager, SFSC Honors Program, Spring 2016
Tyler Whalen, SFSC Honors Program, Spring 2016
Dylan Whiteman, SFSC Honors Program, Spring 2016
Rachel Wolf, SFSC Honors Program, Spring 2016

Phi Theta Kappa

Ashley Acosta, PTK Enhanced Membership
Hanna Belcher, PTK Enhanced Membership
Nicole Darder, PTK Enhanced Membership
Christopher Davies, PTK Enhanced Membership
Alexis Drzewucki, PTK Enhanced Membership
Treson Francis, PTK Enhanced Membership
Maribel Garza, PTK Enhanced Membership
Donnie Mullins, PTK Enhanced Membership
Melisa Mullins, PTK Enhanced Membership
Araceli Navaro, PTK Enhanced Membership
Selina Olguin, PTK Enhanced Membership
Selena Olmos, PTK Enhanced Membership
Heather Oyola, PTK Enhanced Membership
Katherine Oyola PTK Enhanced Membership
Francis Perez, PTK Enhanced Membership
Christian Reitnauer, Enhanced Membership
Victoria Sawicki, PTK Enhanced Membership
Mary Stacy, PTK Enhanced Membership

Student Government Officers

Baylee Gunter, SGA Historian
Rebecca McKenzie, SGA President
Emily Swenson, SGA Public Relations
Ferdinand Cortez-Rios, SGA Secretary
Maxwell Boling, SGA Treasurer
Hernando Sierra, SGA Vice President External Operations
Samantha Vance, SGA Vice President Internal Operations